ALES Görüntülü Eğitim Setleri ( Ales Sınav Hazırlık )

200,00 TL
ALES Matematik Görüntülü Eğitim Seti

23 DVD 57 SAAT görüntülü anlatım ve soru çözümü bulunmaktadır.

200,00 TL
ALES Geometri Görüntülü Eğitim Seti

12 DVD 29 SAAT görüntülü anlatım ve soru çözümü bulunmaktadır.

180,00 TL
ALES Türkçe Görüntülü Eğitim Seti

6 DVD 13 SAAT görüntülü anlatım ve soru çözümü bulunmaktadır.

ALES Eğitim Setleri

Akademik personel ve lisansüstü eğitim sınavına hazırlanan adaylar açısından birçok eğitim setinin varlığına bağlı olarak eğitim almak mümkündür. ALES Eğitim Setleri adaylar açısından birçok avantaj yaratmakta ve buna bağlı olarak da başarı seviyesini arttırmaktadır.

Görüntülü eğitim seti ya da alan dersleri üzerinden oluşturulan kitaplar sayesinde adaylar sınava hazırlanırken özel ders ayarında çalışma imkanına sahip olmaktadırlar. Sınava girecek adayların merak ettikleri konulardan biri de bu sete sahip olmak başarı grafiğimi yükseltir mi? Yönünde olmakta ve alınacak cevaplar arasında da bu yöntemle ders çalışıldığında başarıyı yakalamak kaçınılmaz olmaktadır yanıtı bulunmaktadır.

 

ALES NEDİR?

ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı kısaltmasıdır. Türkiye'de yükseköğretim kurumlarına lisansüstü öğrenci alımları ile öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolara yapılacak atamaları gerçekleştirebilmek için ÖSYM tarafından her yıl yapılan belirleyici sınavdır. ALES Sınavı yılda 3 defa, 81 ilde yapılmaktadır. Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların belirlenmesinde de belirleyici durumdadır.


Tezli yüksek lisans başvurularında ALES puanı YDS (Yabancı Dil Sınavı) gibi gereklidir. Tezsiz yüksek lisansta ise ALES sınavı gerekmemektedir. Genel olarak sayısal ve sözel analitik düşünmeyi ölçen bir sınavdır. Sınav süresi 150 dakika iken geçerlilik süresi ise 5 yıldır.


ALES'E NASIL ÇALIŞILIR? 

ALES Sınavına hazırlanmak için öncelikli olarak konu ALES Konularını iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. ALES'te toplam 3 ders bulunmakta olup, derslerin isimleri ALES Matematik, Ales Geometri ve Ales Türkçe'dir. Sitemizde ALES Tüm dersler eğitim setinde ürün detayları bölümünde ALES'te sorumlu olduğunuz konuları görebilirsiniz. Ales sınavlarına evinizin rahatlığında herhangi bir dershaneye gitmeden sadece Ales Görüntülü Eğitim setleriyle hazırlanabilirsiniz. Ales Görüntülü Eğitim setlerinde konular tek tek anlatılmakta, her konu bitiminde sorular çözülerek konular pekiştirilmesi sağlanmaktadır. 


ALES'E KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR? 

Lisansüstü öğrenim görmek isteyen yada akademik kariyer planlaması yapan kişilerin girdiği sınavdır. ALES'e lisans öğrencisi veya mezunu tüm adaylar başvuru yapabilir. ALES için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sınavın yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir. Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiğinde sınava lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir.


ALES'TE HANGİ KONULAR SORULUR?

Sınavlarda adaylara sözel ve sayısal bölümlerden oluşan bir test uygulanacaktır. Sınav Türkçe olacaktır. Her iki bölüm tek kitapçık halinde adaylara verilecek ve adaylar cevaplarını, her sorunun bitiminde yer alan cevap alanlarına işaretleyeceklerdir. DGS sınavında testin sözel (Türkçe Dersi) kısmında 50 adet, sayısal bölümünde (Matematik ve Geometri dersi) 50 adet sorudan oluşan bir test yer alacaktır. Bütün adaylar, iki testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda en az 100 soru cevaplandıracaklardır.

Ağırlıklı puanlara göre testlerin ağırlıkları tabloda yer almaktadır. Adaylar isterlerse bütün testleri cevaplandırabileceklerdir. Sayısal test adayların temel matematiksel işlemler matematiksel ilişkilerden yararlanma, tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerileri ölçülecek.

Sözel testlerde sözcükte, cümlede ve parçada anlam, cümle ve metni tamamlama, kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altında yer alan sorulardan oluşacak. Her bir testteki sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.


2021 ALES NE ZAMAN?

ALES, 2021 yılı içinse Mayıs ayında yapılması beklenmektedir. Güncel sınav tarihlerini seslial.com sitemizde üst kısımda bulunan sınavlara ne kadar kaldı ekranından takip edebilirsiniz.

 

ALES BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

ALES başvuruları elektronik ortamda veya bizzat ÖSYM bürolarından da yapılabilmektedir. Adayların izleyeceği yollar ÖSYM tarafından her yıl açıklanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

 

SINAV STRESİ YAPMANIZA GEREK YOK!

Yılda 3 kez yapıldığından dolayı çok stres yapmanıza gerek yok. ALES Eğitim setlerimizde tüm konular ayrıntılı şekilde anlatıldığı için sınavlara daha kolay ve hızlı hazırlanabileceksiniz. Videolara çalıştıktan sonra ekstra soru bankaları alıp bol bol soru çözün. Deneme soruları ALES'e hazırlanmakta çok etkili olacaktır. 
WhatsApp Sipariş