Seslial Elit Aof Acikogretim Forum  

Go Back   Seslial Elit Aof Acikogretim Forum > Açıköğretim Bölümleri > Açıköğretim Önlisans Programlar > İlahiyat

Seçenekler Stil
Alt 02-12-2011, 11:29 PM   #1
yardesa
S.Moderatör

yardesa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Arapçada Gayrı Munsarıf Kelimeler

Okuma parçası:müslümanların habeşe hicreti
nebi sav zevcesi ümmü selemeden rivayettir;nebinin ashabına eziyet edildiğinde ve mekke üzerlerine daraldığında nebi sav ashabına şöyle dedi;habeş topraklarında bir melik varmışonun yanında kimseye zulm edilmiyormuş .hemen onun beldesine ulaştılaro beldeyi allah onlara içinde bulundukları durumdan bir kurtuluş ve çıkış yolu kıldı.

müslümanlar toplandılar ikişer ve üçer kişi olarak kafileler halinde habeşiye doğru yola çıktılar.
ilk kafilede osman ibni afvan vardıve ikinci kafilede cafer
ümmü selem şöyle dedi:muhakkak ki ömer ibni hattap kafile çıkacağı zaman oraya geldi ümmü selem e ile konuştu
kureyş amr ibni as ve abdullah ibni rabiayı habeşin meliki necaşiye onları kabul etmemesini söylemelri için gönderdi
melike şöyle dediler:bizden genç olanlar bizim kavmimizin dinini terk ettiler ve senin dininede girmezler onlar senin beldene geliyorlar onlara kavimlerine geri gönder bu onlar için daha iyidir dediler
necaşi müslümanları çağırdı ve onlara dinlerini sordu
onları dinini hak olduğuna kalbi mutmain oldu ve onları serbest bıraktı
sonra başka zaman bir kere daha çağırdı onlara meryem oğlu isa hkında soru sordu
cafer şöyle dedi;necaşinin yanında müslümanları temsil ediyordu:biz derizki o allahın kulu ve rasulüdürmeryem bekardı ve meryeme allah kendi ruh attı.
necaşi elini yere uzattı ve parmaklarının arasına bir küçük çöp aldı ve şöyle dedi :isanın dediği ile sizin dediğinizin arası ancak şu çöpün uzunluğu kadardır.
gidiniz ve siz benim beldemde emniyettesiniz dedi.
bu konu hakkında bir çok söz vardır tarih kitaplarında yazmaktadır.

anlatım

arapçada isimler sonlarına kesre ve tenvini alıp almama bakımından iki kısma yarılırlar.
birinci kısım sonlarına üç harekeyi ve tenvini(esreötre.üstün)kabul eden isimlerdirki bunlara munsarıf denilmektedir.
ikinci bölüm ise tenvini ve bu harekelerden kesreyi kabul etmeyenlerdir bunlara gayrı munsarıf denilmektedir.
munsarıf isimler bildiğimiz normal iraba(son harfin harekesi)tabi olup raf halinde ötrenasb halinde üstüncer halinde esre alırbelirsizlik nekra olduğunda hareke ile tenvinde alabilmektedi.r

gayrı munsarıf isimler ise raf halinde ötre nasb halinde üstün alırken cer halinde esre alması gerkirken esreyi kabul etmez üstün alır.
nekra olduklarında hareke ile yetinip tenvin almamaktadırlar.
gayrı munsarıf isimler iki kısımda incelenir
1- iki sebeble gayrı munsarıf olan lar bunlar özel isimlerdir.
2-tek sebeble gayrı munsarıf olan bu çoğul kalıbında olan isimlerdir.

alıştırmalar
1- gayrı munsarıf olan kelimeleri ve neden gayrı munsaruf olduklarını belirle
بشرى -gayrı munsarıftır sebebi sonu elifi meksura ile biten bir kelime olduğu için

استانبول -gayrı munsarıftır çünkü özel isimdirharfi cer geldiği halde esre yerine üstün hareke almıştır

ربېعة جوعان
أبېض-أسود
آدم
أسعد
عمر
حسناء
bu kelimelerde gayrı munsarıftır.

2-altı çizgili kelimelerin sonlarını harekelendir ve sebeblerini yaz

cümlelerdeki altı çizgili kelimeler hepsi gayrı munsarıftır cer vetenvini kabul etmezler harekelerini ona göre yazınız

3-boşlukları parantez içindeki kelimelerden gayrı munsarıf olanları ile doldurunuz
لېلې
مصابېح
سكران
أنقرة
أبېض
نېوېورك
حمزة
4-cümlelerde altı çizgili kelimeleri n sonlarını harekelendir.
bunların hepsi gayrı munsarıftır hareekelerini ona göre yazın.

kitaptaki özeti ve anlatımı iyice okuyun.
yardesa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil